LN 2024-11-27 2

Literārais nams 2024. gada 27. novembrī

29.11.2024 13:00

Dzeja ir atklāts veids, kādā runāt par dzīvi. Filozofija, kas ir filozofija, vai vispār eksistē tāda profesija? Trešā pietura Literārajā namā šajā rudenī bija satikšanās ar filozofu Edmundu Apsalonu.

Tad nu arī jauniešu pārdomas un iespaidi par šo tikšanos:

"Tikšanās ar filozofu Edmundu Apsalonu bija aizraujoša un izglītojoša. Viņš uzsvēra , ka filozofija nav zinātne, bet gan augstākā līmeņa izglītība, kas attīsta kritisko domāšanu un spēju analizēt . Sarunā tika aplūkota loģikas nozīme – no valodas kārtības līdz konstruktīvai komunikācijai, kas palīdz uzlabot sarunas un izprast juridiskus un ikdienas tekstus. Apsolons uzsvēra rakstīšanas disciplīnu un precizitāti, kas veicina domāšanas kvalitāti. Manuprāt, šī tikšanās bija ļoti iedvesmojoša, jo filozofa skaidrojumi par filozofiju un loģikas nozīmi ikdienā lika pārdomāt komunikāciju un tās kvalitāti." (Milana P.)
"Šīs sarunas likās ļoti līdzīgas manām pārdomām par nākotnes profesiju, jo bieži katrs pats sev jautā: "Kas es esmu? Kāds es esmu?" Patika filozofa grāmatas prezentācija. Manuprāt, tā bija jauka satikšanās gan mums, gan autoram, bija daudz kopīgu sarunu, pārdomu, visi piedalījās, kā varēja." (Nikola I.)
"Tikšanās atklāja filozofijas nozīmi ne tikai akadēmiskā līmenī, bet arī praktiskajā dzīvē. Filozofija ir instruments, kas veicina dziļāku izpratni gan par pasauli, gan par cilvēku. Lai to apstiprinātu, filozofs atsaucās uz Sokratu un viņa mācībām. Filozofs ar savu personīgo piemēru mani iedvesmoja." (Viktorija B.)
"Vispirms auditorija uzzināja par Edmunda Apsolona studijām, ka apvienojis tās ar darbu, kāpēc izvēlējies studēt tieši filozofiju, kur strādājis, kādēļ saistījis savu dzīvi ar filozofiju. Sarakstījis grāmatas "Valodas lietojuma loģika" un "Konstruktīvā komunikācija". Rādīja savu grāmatu, kas tulkota arābu valodā." (Jelizaveta N.)
""Esmu vienīgais no kursabiedriem, kurš pelna naudu ar filozofiju," teica Edmunds Apsalons, kā arī daudz stāstīja par tekstpratību un to, ko iemācījies filozofijas stundās, piemēram, par domāšanu, ka viena lieta ir vienkārši lasīt, bet otra- analizēt un meklēt sakarības. Mani uzrunāja viņa stāstījums, jo tas lika aizdomāties par filozofijas studijām." (Sofiya J.)
"Man personīgi īpaši patika idejas un uzskati par to, ka tekstu rakstīšana disciplinē, tas ir radīšanas process, tas samazina domāšanas tempu, tādēļ arī rezultāts ir kvalitatīvāks, nekā vienkārši pļāpājot un runājot ar publiku. Man bija arī ļoti tuva doma tai, ka laba komunikācija ir tad, kad abas puses patiesi interesējas viena par otru." (Mariya M.)
"Stereotips par filozofiju kā tukšu muldēšanu man likās aktuāls, jo tā tiešam ir zinātņu zinātne. Vēl īpaši noderīgi man likās tas, ka "jālasa tas, kas atbilst interesēm", jo ne vienmēr man izdodas atrast grāmatu, kas mani interesē. Viņa uzskati mani ļoti motivēja, piemēram, "skolas jēga – iemācīt mācīties", "laime, kad dara to, kas patīk", "mans darbs - mans hobijs". Visticamāk, ka pieņemot kādu svarīgu lēmumu savā dzīvē, es atcerēšos filozofa vārdus, kuri varētu man palīdzēt. Es ļoti ceru, ka kāds no mūsu skolas iemācīsies arābu valodu un izlasīs šo E. Apsalona grāmatu arābu valodā. Arī es novēlu visiem to, ko E. Apsalons: "Savā izvēlē drīkst kļūdīties, izvēli drīkst mainīt". " (Angelīna J.)
"Tā bija aizraujoša tikšanās. Es sāku saprast jēgu tam, ka savas domas jāpieraksta, lai tās sakārtotu." (Marija I.)