Ciemos pie Narvas Igaunijas valsts ģimnāzijas kolēģiem
Arī tuvojoties mācību gada noslēgumam turpinām attīstīt starptautiskās sadarbības pieredzi. Šoreiz nevis uzņemam ciemiņus, bet paši, ģimnāzijas vadības komanda, 2025.gada 12. un 13.maijā ciemojāmies Narvas Igaunijas valsts ģimnāzijā (Narva Eesti Gumnaasium).
Sirsnīgā un atvērtā gaisotnē ar Narvas kolēģiem sarunājāmies par to, kā un caur ko skola veido vērtību sistēmu jauniešos un kā pamazām iemāca viņiem apzināties, ka brīvība ir atbildība. Vēl viens sarunu temats - kas un kāda ir kopradīšanas procesa būtība, kā uzrunāt un strādāt ar sabiedrību (t.sk. vecākiem), iesaistīt un aizraut viņus ceļā uz kopīgu rezultātu sasniegšanu.
Mūs patīkami pārsteidza jaunā, modernā skolas ēka ar tik pārdomāto infrastruktūru, tās funkcionalitāti. Patiesi priecājamies par igauņu kolēģiem, kuriem ir izdevies īstenot ideju par mūsdienīgu mācību vidi, kas audzina, un saliedētu pedagogu komandu, kas atbalsta un virza jauniešus ceļā uz viņu individuālo mērķu sasniegšanu.
Starptautiskās sadarbības pieredze mums katram ir vērtīga iespēja, kā ieraudzīt jaunas idejas un iedvesmoties to īstenošanai.
Paldies Narvas Igaunijas valsts ģimnāzijas pedagogu kolektīvam un jo īpaši direktorei Irēnai Kaosāru par viesmīlīgo uzņemšanu! Un mēs zinām, ka atkal pavisam drīz tiksimies, tikai nākamreiz jau Rīgā!
Noslēdzies seminārnodarbību cikls "Pārbaudes darbu veidošanas principi" 1.-3.klašu skolotājiem
Laika periodā no 2024.gada 5.novembra līdz 2025.gada 24.aprīlim ģimnāzijas sākumskolas skolotājiem bijusi iespēja piedalīties semināra cikla "Pārbaudes darbu veidošanas principi" nodarbībās mācīšanās konsultantes un latviešu valodas skolotājas Ievas Kučikas vadībā.
Seminārnodarbību cikls aptvēra tematiski trīs posmus: "SLA un rīcības vārdi pārbaudes darbos", "SR indikatori un uzdevumu veidi pārbaudes darbos" un "Uzdevumu grūtības līmeņi pārbaudes darbos, to īpatsvars un vērtēšana". Šādu nodarbību saturu ar konkrētiem praktiskiem darbiem Ieva Kučika arī pati apguvusi Mārupes Valsts ģimnāzijas organizētajos pedagogu profesionālās pilnveides kursos, pēctecīgi pārnesot iegūtās idejas un ierādot praktiskus to risinājumus arī saviem kolēģiem sākumskolā. Paldies Mārupes Valsts ģimnāzijai par šādu mums doto iespēju!
Daloties pieredzē un praktizējot iegūtās zināšanās, nodarbību dalībnieki mācību priekšmetu grupās soli pa solim gan pētījuši, kritiski izvērtējuši un analizējuši savus un dažādu izdevniecību autoru piedāvātos pārbaudes darbus, gan guvuši dziļāku izpratni par pārbaudes darbu struktūru un to veidošanas principiem, gan arī paši veidojuši pārbaudes darbus savos mācību priekšmetos.
Nodarbību dalībnieku atziņas apkopojot, vienojošais secinājums ir - kopā mācīties ir aizraujošāk, lietderīgāk un vērtīgāk!
Pie mums ciemos Ogres novada izglītības iestāžu vadības komandas
2025.gada 16.aprīlis bijusi notikumiem bagāta diena – līdztekus vairākiem citiem plānotajiem pasākumiem ģimnāzijā viesojās Ogres novada trīs izglītības iestāžu – Ogres Valsts ģimnāzijas, Ogres Kalna pamatskolas un Ikšķiles vidusskolas – pedagogi, lai ielūkotos gan mūsu ģimnāzijas ikdienas mācību procesā, apmeklējot fizikas skolotājas V.Bittes, ģeogrāfijas skolotāja A.Tukāna un inženierziņātņu skolotāja A.Bogdanova vadītās blokstundas, gan skolu vadības komandām iepazīstoties ar mūsu pieredzi, kas saistīta ar ģimnāzijas mācību darba organizācijas un audzināšanas darba organizācijas modeļa īstenošanu. Izvēršoties plašākām diskusijām, īpašs pārrunājamo tēmu loks tika saistīts ar skolu vadības komandas interesējošajiem jautājumiem par ģimnāzijā īstenoto pieeju izglītības programmu veidošanā vidējās izglītības posmā, kā arī metodiskā darba vadību.
Mūsu viesiem bija arī iespēja pabūt ģimnāzijas laboratorijas korpusā, kur mājīgajās lasītavas telpās noritēja skolu vadības komandu sarunas, tāpat arī vērot skolēnu radošo darbošanos labiekārtotajos STEM mācību priekšmetu kabinetos un pārliecināties par citu ģimnāzijas mācību un publisko telpu funkcionalitāti.
Abpusējs gandarījums par kopīgi pārrunātajām pieredzes apmaiņas tēmām un mūsu skolotāju demonstrēto bagātīgo metodisko pieredzi!
Ļoti ceram, ka mūsu dāvinājums - Ģimnāzijas pedagogu pieredzes stāstu e-rokasgrāmata -, kura pavisam nesen, 2025.gada 10.aprīlī, piedzīvojusi savus atvēršanas svētkus - būs praktiskajā ikdienas darbā noderīgs materiāls arī kolēģiem Ogres novada izglītības iestādēs.
Saruna ar Rīgas 72.vidusskolas kolēģiem par skolēnu motivāciju veidojošiem un ietekmējošiem faktoriem
Priecājamies, ka interese no Rīgas valstspilsētas izglītības iestāžu kolēģu puses par to, kā ikdienā strādājam ģimnāzijā, pieaug. Tā 2025.gada 14.aprīlī pie mums ciemojās Rīgas 72.vidusskolas latviešu valodas un literatūras, kā arī matemātikas skolotāju grupa, lai pārleicinātios par klašu posmu līmeņošanas pieejas plusiem un mīnisiem mācību procesā. Pamanīto un novērotu pārrunājām pieredzes apmaiņas sarunā, kur galvenās tēmas: kā skolēniem veidojas noturīga motivācija, cik viegli vai gluži pretēji – sarežģīti – skolotājam ir strādāt “līmeņotās” klasēs, kā ar formatīvās vērtēšanas palīdzību iespējams atbalstīt ikkatru skolēnu viņa individuālajā izaugsmē un cik nozīmīga ir kuratoru loma, lai īstenotu sistēmisku pieeju un visām izglītībā iesaistītajām pusēm (skolēniem, skolotājiem un vecākiem) uzturētu vienotu izpratni par kopīgi darāmo.
Paldies ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotājām V.Madelānei, G.Balodei, I.Moisejai un I.Zarakovskai, kā arī matemātikas skolotājām N.Jegorovai, J.Vedmeckai un R.Grantai par nesavtīgu dalīšanos pieredzē!
Paldies Rīgas 72.vidusskolas pedagogiem par augsto novērtējumu mūsu skolotāju darbam!
Jau 2025.gada 15.aprīlī sarunas turpinājumam mēs satiekamies atkal, tikai šoreiz pie Rīgas 72.vidusskolas kolēģiem, lai uzzinātu viņu pieredzi, kā stundu videoieraksta materiāls veiksmīgi var tikt izmantots pedagogu profesionālās kompetences pilnveidē.
Pieredzes apmaiņā ģimnāzijā Ropažu novada septiņu izglītības iestāžu pedagogi
Turpinot jau iepriekšējā mācību gadā uzsākto sadarbību, 2025.gada 19.martā atkal tiekamies Rīgā – pie mums, ģimnāzijā, ciemos Ropažu novada skolotāji, lai šoreiz detalizētāk un dziļāk pārrunātu ģimnāzijā jau vēsturiski sen praktizēto skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanas kārtību.
Pirms sarunas kolēģiem no Ropažu novada septiņām skolām (Upesleju sākumskola, Stopiņu pamatskola, Ulbrokas vidusskola, Ropažu vidusskola, Vangažu vidusskola, Berģu Mūzikas un mākslas pamatskola, Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošā pamatskola) un Ropažu novada pašvaldības Izglītības, jaunatnes lietu, kultūras un sporta departamenta dota iespēja piedalīties ģimnāzijas matemātikas skolotāju O.Rokityanskayas un R.Grantas, dabaszinību skolotājas I.Gurjanovas, bioloģijas skolotājas L.Ruhmanes latviešu valodas un literatūras skolotāju D.Romančenko un I.Jaunupes vadītajās stundās, vērojot, kā mācību procesa laikā tiek praktizēta ģimnāzijā noteiktā vērtēšanas kārtība, tostarp atgriezeniskās saites sniegšana, kā arī kādus paņēmienus un stratēģijas izmanto skolotājas, lai veicinātu skolēnu tekstpratības un sadarbības prasmju attīstību.
Pasākuma noslēguma sarunā izskanējušās pārdomas par redzēto apkopojot, grūti apstāties pie tikai trīs labām lietām, kuras pamanītas, un tomēr: pirmkārt, skolotāju kompetence plānot un strukturēt mācību stundu, lai tā būtu dinamiska un uz skolēniem nozīmīgu rezultātu vērsta; otrkārt, mērķtiecīgs darbs ar mācību priekšmetam specifiskiem jēdzieniem un uzmanības pievēršana gramatiski pareizam latviešu valodas lietojumam; treškārt, punktu (mācību) kartiņas (žetoni) kā motivators skolēniem visas mačību stundas garumā iesaistīties, piedalīties un būt aktīvam individuālajā/ pāru/ grupu darbā.
Tomēr galvenā atziņa – vienmēr ir vērtīgi savstarpējā domapmaiņā dalīties pieredzē. Par to paldies gan ģimnāzijas skolotājiem, gan mūsu sadarbības partneriem no Ropažu novada skolām!
Noslēgušās Pedagoģiskās laboratorijas - ģimnāzijas pedagogu pieredzes apmaiņas pasākums
Pedagoģisko laboratoriju darbnīcās ģimnāzijas pedagogi 2024.gada decembrī un 2025.gada martā prezentēja pieredzes stāstus - savus izvēlētos un praksē pārbaudītos paņēmienus, kas noderīgi un aktuāli skolēnu tekstpratības prasmju attīstīšanai.
2025.gada 10.aprīlī ģimnāzijā notiks šajā mācību gadā īstenotā projekta"Tekstpratības atslēgas" noslēguma pasākums - pedagogu metodiskā darba konference. Tās laikā pedagogiem būs iespēja apmeklēt vienu no 13 meistarklasēm, kuras vadīs pedagoģiskajās laboratorijās konferencei nominētie ģimnāzijas skolotāji: O. Kirillova (matemātika, sākumskola), K.Pjasecka un A.Veldre (latviešu valoda, sākumskola), A.Kibina un A.Sarkisova (angļu valoda), A.Seriševa (angļu valoda), O.Pereligina (angļu valoda), N.Polianoviča (angļu valoda), I.Klišāne (angļu valoda), V.Madelāne (latviešu valoda un literatūra), J.Ļežaņina (latviešu valoda un literatūra), V.Bitte (fizika un matemātika), R.Stunžāne (fizika), A.Bogdanovs (inženierzinātnes), A.Ļevikins (matemātika), L. Ruhmane (bioloģija).

"Ar mūsdienu acīm par klasiskām tēmām" - skolotājas V.Madelānes meistarklase
Trešdienas, 2025.gada 4.marta, pēcpusdienā ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotājas Vinetas Madelānes kabinetā joprojām darbīga atmosfēra. Lai izzinātu, cik daudzveidīgi iespējams organizēt mācību darbu ar tekstu, te uz skolotājas vadīto meistarklasi “Ar mūsdienu acīm par klasiskām tēmām” pulcējušies kolēģi no O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas, Rīgas 22.vidusskolas, Rīgas 40.vidusskolas, Rīgas 71.vidusskolas, Rīgas 72.vidusskolas, Rīgas R.Šmēlinga vidusskolas. Sarunu ievirze – skolēnu kritisko domāšanu veicinoši uzdevumi un starppriekšmetu saiknes īstenošana.
Skolotājas V.Madelānes ideju krātuve ir viņas veidotā tekstu grāmata “Latvija – manas mājas”, ar kuras saturu meistarklases ievaddaļā tika iepazīstināti arī tās dalībnieki. Ieinteresētas individuālas sarunas turpinājās, V.Madelānes vadībā kolēģiem strādājot grupās un veidojot tekstpratības prasmes attīstošu uzdevumu kopas par tēmu “Latviešu tautastērps”.
Katras grupas darba prezentēšanas laikā no meistarklases dalībniekiem izskanēja vairākas būtiskas atziņas – darbs ar diviem dažādu funkcionālo stilu tekstiem, lai gan grūts, tomēr ir interesantāks; mācību procesa svarīga sastāvdaļa ir detalizēti izstrādāti darba novērtējuma kritēriju apraksti.
Ceļamaizei no meistarklases un ierosmei turpmākajam darbam tās dalībnieki saņēma V.Madelānes sarūpētus tematiskus tekstus “Bērzu sulas”, “Narcise”, “Lieldienas” ar tiem pievienotām uzdevumu kopām.
Paldies skolotājai V.Madelānei par nesavtīgu dalīšanos ar savu bagātīgo tekstu atlases un izmantošanas pieredzi!
Pie mums ciemojas kolēģi no Druvas vidusskolas
2025.gada 28.februārī pie mums, ģimnāzijā, ciemojās kupls pedagogu pulciņš no Druvas vidusskolas. Mūsu kopējais mērķis šis vizītes laikā bija savstarpēji pārrunāt uzkrāto pieredzi par kopīgo un atšķirīgo mācību procesa organizēšanā, par individuālā atbalsta sniegšanas formām skolēniem. Druvas vidusskolas kolēģi ar lielu interesi uzklausīja gan stāstu par ģimnāzijas pieredzi zinātniski pētniecisko darbu organizēšanā vidusskolas, bet jo īpaši 7.-9.klašu posmā, gan arī par ģimnāzijas izstrādāto un praktizēto formatīvās vērtēšanas sistēmu. Tāpat viņiem bija iespēja izstaigāt mūsu ģimnāzijas ēku, priecājoties par laboratorijas korpusa plašajām telpām un to sniegtajām tehniskajām iespējām.
Druvas vidusskolas skolotāji apmeklēja arī ģimnāzijas kolēģu vadītās stundas – dabaszinības 6.klasē (skolotājas A.Seriševas vadībā), ķīmiju I 10.klasē (skolotājas M.Kramorenko vadībā) un sociālās zinātnes I10.klasē (skolotājas I.Gurjanovas vadībā). Sarunā par mācību stundās redzēto Druvas vidusskolas kolēģi uzsvēra mūsu skolotāju profesionalitāti – mierīgu, nesteidzīgu, bet mērķtiecīgu un darbīgu atmosfēru stundu laikā, prasmīgi veidotus un skolēniem piedāvātus interesantus mācību materiālus, skolēniem sniegto individualizēto atbalstu. Paldies par labajiem vārdiem mūsu ciemiņiem, un paldies par augstvērtīgu sniegumu mūsu skolotājiem!
Interesanti, ka vizītes laikā savstarpēji radās arvien jaunas un jaunas tēmas, kurās iedziļināties un par kurām sarunāties. Tā īpašu interesi no Druvas vidusskolas kolēģu puses izpelnījās ieskats kuratoru kustībā un tās organizēšanas plusos un mīnusos. Tikai iesākām sarunu par tekstpratības jautājumu apguvi. Tāpēc noslēgumā esam vienojušies, ka nepieciešama vēl viena tikšanās – šoreiz par metodiskā darba īstenošanas pieredzi.
Praktizējam stratēģijas darbā ar tekstu
2025.gada 24.februārī, pulcinot nelielu skaitu interesentu no Rīgas Mežciema pamatskolas, Rīgas 80. vidusskolas, Rīgas 92.vidusskolas, Rīgas 45.vidusskolas, notikusi ģimnāzijas vēstures un sociālā zinību skolotājas A.Komsas meistarklase “Skolēnu lasītprasmes veicināšana sociālās un pilsoniskās jomas priekšmetos”. Meistarklases dalībnieki tika iepazīstināti ar divām stratēģijām (Kodi/apzīmējumi; Kvadrateksts), kurus pati skolotāja aktīvi izmanto ikdienas darbā, attīstot skolēniem prasmes detalizēti strādāt ar tekstu – pētīt tā struktūru, konstatēt neskaidro, izceļot to, atrast tekstā jēdzienus un skaidrot to nozīmi, kā arī izzināt vēstures terminoloģiju.
Pēc kopīgi praktizētajiem uzdevumiem meistarklases dalībnieki kā galvenos ieguvumus minēja iespēju uzzināt, cik daudzveidīgi izmantojams teksts, lai paplašinātu skolēnu vārdu krājumu, mācītu grupēt informāciju, sadalot to rindkopās, vai veikt radošu starpdisciplināru uzdevumu.
Vienlaikus meistarklases dalībnieki, kuru vidū bija arī vairāki ģimnāzijas pedagogi, secināja, ka skolotājiem lielākais laika resurss atvēlams tekstu atlasei un tekstam atbilstošu uzdevumu izveidei, bet tieši piemērotākās stratēģijas izvēle ir tā, kas palīdz iespējami precīzāk sasniegt izvirzītos mērķus.
Atzinību no kolēģu – citu skolu skolotāju – puses guva arī skolotājas A.Komsas meistarklasē piedāvātā punktu sistēma (novērtējums par iesaisti uzdevuma izpildē), kas ģimnāzijā ikdienas mācību procesā tiek praktizēta kā formatīvās vērtēšanas elements.
Sadarbības veicināšana ar Beļģijas topošajiem skolotājiem
Pieredzes apmaiņas vizītes laikā viesojoties Latvijā, ģimnāziju 2025.gada 18.februārī apmeklējusi topošo pedagogu un viņu mācībspēku grupa no Beļģijas, Hogeschool VIVES Torhoutas Katho-hantal skolas. Viņiem tā bija iespēja gan piedalīties mūsu skolotāju vadītajās mācību stundās, gan ekskursijā iepazīt ģimnāzijas telpas, gan pārrunāt iespējamos turpmākās sadarbības virzienus.
Savukārt mūsu skolotājiem tā bija ne tikai iespēja, bet arī izaicinājums demonstrēt interesantu, metodiski daudzveidīgu profesionālo sniegumu.
Pasākuma noslēdzošajā daļā organizētās sarunas laikā Hugo Verkests, Katholieke, Hogeschool VIVES Torhout en Kortrijk skolu politikas projektu vadītājs, lektors un viņa komanda izteica gandarījumu par gūtajiem iespaidiem un pieredzi, kas topošajiem beļģu skolotājiem būs palīdzoša turpmākajā profesionālajā izaugsmē.
Paldies mūsu skolotājiem Natalijai Krjukovai (angļu val.), Jeļenai Paršutinai (vēsture), Gerdai Dubkevičai (matemātika), Arinai Seriševai (ārpusstundu nodarbība “DA Vinči”), Alvim Tukānam (ģeogrāfija), Nadeždai Polianovicai (angļu val.) un Dzintaram Dvinskim (sociālās zinātnes) par interesantajām aktivitātēm nodarbību laikā, no kurām gūti jauni iespaidi un apliecinājumi sava darba stiprajām pusēm, kā arī secinājumi par turpmāk pilnveidojamām darbības jomām.
Paldies arī angļu valodas mācību jomas koordinatorei Irinai Klišānei un 12.klases skolniecēm par atbalstu vizītes plānošanā un veiksmīgā norisē.
Šis vizītes laikā apliecinājām, ka esam gatavi paplašināt sadarbības partneru tīklu skolotāju un skolēnu līderības attīstīšanai.
Dalāmies pieredzē par pedagoga palīga darba ikdienu
2025.gada 5.februārī metodiskās pēcpusdienas “Pedagoga palīga pieredzes stāsti: iespējas un risinājumi” ietvaros ģimnāzijas sākumskolas kolēģi direktora vietniece Olga Gorodņičaja, psiholoģe Iveta Smirnova, pedagoga palīgs Sintija Šteinarte un pedagoga palīgs Alina Artjuha dalījās pieredzē ar dažādu Rīgas izglītības iestāžu kolēģiem par pedagoga palīga darba ikdienu un nozīmīgiem faktoriem, kas ietekmē pedagoga darba kvalitāti.
Dalībnieku darba pieredze iezīmējās visai plaša: sākot no pedagogiem, kuri pirmo gadu ir nokļuvuši pedagoga palīga statusā vai pedagoga palīga amatu pilda, savienojot to ar speciālā pedagoga, klases audzinātāja vai kāda cita amata pienākumu veikšanu līdz pedagoga palīgiem, kuru ikdienas darbs lielā mērā saistīts ar atbalsta sniegšanu dažādu vecumposmu bērniem ar speciālām vajadzībām vai ukraiņu, vjetnamiešu, indiešu bērniem. Tādējādi pasākuma dalībnieku interesējošie jautājumi arī bija visdažādākie.
Sākumskolas kolēģu stāstījumā tika iezīmēta pieredze par to, kā pedagoga palīgs mācību stundu laikā sniedz individuālu atbalstu skolēniem apgūstamo mācību satura un noturīgākas zināšanas veidošanā, kāda ir mācību vides loma šajā procesā. Pasākuma gaitā tika pārrunātas skolas ikdienas dzīves situācijas un pedagoga palīga rīcība konfliktsituāciju vai pārpratumu risināšanas gadījumos. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja arī darboties praktiski, izstrādājot rīcību plānus, kā mācību stundās efektīvi rīkoties dažādās situācijās.
Taču galvenās atziņas pasākuma noslēgumā tā dalībniekiem bija līdzīgas: noderīgi piedalīties domu apmaiņā un dalīties pieredzē, nozīmīgi praktiska darbošanās reālo situāciju analīzē un risinājumu meklēšanā, iespēja saņemt psihologa rekomendācijas pedagoga palīga ikdienas darba uzlabošanai, uzrunājošs praktizējoša pedagoga palīga stāsts par mācību vides organizēšanu.
Būtiskākais vēstījums, ko vēlējāmies dod metodiskās pēcpusdienas dalībniekiem – pedagoga palīgs ir nozīmīga skolas atbalsta komandas daļa, kas tikai skolas vadības mērķtiecīgi plānotā sistēmā spēj ikdienas darbā sasniegt kopīgi izvirzītos mērķus.
Paldies Rīgas 63.pamatskolas, Rīgas 74.panatskolas, Rīgas 75.pamatskolas, Rīgas 10.vidusskolas, Rīgas 21.vidusskolas, Rīgas 34.vidusskolas, Rīgas 51.vidusskolas, Rīgas 71.vidusskolas, Rīgas 72.vidusskolas, Rīgas 89.vidusskolas, Rīgas Rīnūžu vidusskolas, Rīgas Ķengaraga vidusskolas, Š.Dubnova Rīgas Ebreju vidusskolas, Rīgas Anniņmuižas vidusskolas kolēģiem par izrādīto interesi un piedalīšanos metodiskajā pēcpusdienā.
Pieredzes apmaiņas pasākumi pedagogiem 2024./25.m.g. 1.pusgadā

Pieredzes apmaiņas seminārs RVKG un Talsu novada skolotājiem
2024.gada 14.oktobrī, izmantojot Zoom attālinātās iespējas, noticis pieredzes apmaiņas seminārs "Pārbaudes darbu veidošana atbilstoši SOLO taksonomijai" ar Talsu novada angļu valodas skolotājiem. Atsaucoties Talsu novada angļu valodas skolotāju koordinatores Lienes Lāces uzaicinājam, ģimnāzijas angļu valodas mācību jomas koordinatore I.Klišāne dalījās ar savu pieredzi, izaicinājumiem un panākumiem pārbaudes darbu veidošanā atbilstoši SOLO taksonomijai. Semināra gaitā tika demonstrēta arī detalizēta viena konkrēta 7. klases pārbaudes darba analīze, atklājot SOLO taksonomijas praktisku pielietojumu un uzlabojot skolotāju spējas veidot efektīvākus pārbaudes darbus.
Semināra dalībnieki pēc pasākuma atzina, ka mērķis nodrošināt praktiskus piemērus un ieteikumus, kā veidot pārbaudes darbus, kas atbilst dažādiem SOLO līmeņiem un veicināt diskusiju un pieredzes apmaiņu starp skolotājiem par pārbaudes darbu veidošanas labākajām praksēm ir sasniegts.
Sapulcējāmies septembrī, lai atkārtoti satiktos oktobrī!

2024.gada 25.septembrī Metodisko ideju tirdziņā “Radi, dari, rādi” attālināti satikās mūsu ģimnāzijas (RVKĢ) un Mārupes Valsts ģimnāzijas (MVĢ) skolotāji. Piedāvājumā – astoņu skolotāju praksē pārbaudīti paņēmieni, kā jēgpilni izmantot informācijas tehnoloģijas, tostarp mākslīgā intelekta piedāvātās iespējas, lai organizētu mērķtiecīgu mācību procesu.
Šāda pieredzes apmaiņas forma ģimnāzijā ir jaunums, un septembra tirdziņā testējām vairākus izaicinājumus: gan to, kā piecās minūtēs līdz klausītājiem aiznest savu ideju un ieinteresēt to izmēģināt arī pašiem, gan arī to, kā ātri izlabot tehniskos brāķus, ja tādi rodas.
Paldies skolotājiem par uzdrīkstēšanos būt pirmajiem ar savām idejām!
Mākslīgais intelekts kā valodas skolotāja palīgs, Jekaterina Ļežaņina (RVKĢ)
Youtube stundas, Sergejs Zembovskis (MVĢ)
Digitālo modeļu izveide problēmu risināšanai stereometrijā vidusskolas posmā, Artūrs Ļevikins (RVKĢ)
Dizains kā domāšanas process, Visvaldis Asaris (RVKĢ)
Praksē izmantoti IKT rīki, Ieva Keire (MVĢ)
Mākslīgajā intelektā balstītas diskusijas un debates, Rihards Eisulis (MVĢ)
Youtube Video un mākslīgais intelekts, Anna Sarkisova (RVKĢ)
Polypad, Ieva Bārdiņa (MVĢ)
Ja piedāvātās idejas varētu nopirkt, kā jau tirgū tas pienākas, tad lielākās daļas klausītāju izvēle būtu par labu MVĢ angļu valodas skolotāja E.Eisuļa un RVKĢ latviešu valodas un literatūras skolotājas J.Ļežaņinas piedāvājumam. Īpašais paldies šo ideju autoriem gan par idejas saistošo un noderīgo saturu, gan citu skolotāju interesi izraisošo idejas piedāvājuma formu.
Iniciatīvas “Radi, dari, rādi!” turpinājums gaidāms 2024.gada 30.oktobra pēcpusdienā. Tad atkal būs iespēja dalīties ar idejām, tikai par citu tēmu, kura tiks noskaidrota pēc dalībnieku elektronisko pieteikuma apkopošanas.
Sīkāka informācija par tēmu piedāvājumu, savas idejas pieteikšanu, pasākuma organizāciju un norisi – RVKĢ Metodiskajā centrā vai rakstot epastu iivane4@edu.riga.lv

Septembrī - pie kolēģiem uz Ventspili
2024.gada 24.septembrī neliela skolotāju - interesentu grupiņa ciemojāmies pie kolēģiem Ventspilī, apmeklējot Ventspils 2.vidusskolas un Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas pedagogu vadītās stundas. Varējām vērot, kā skolēnu pašvadītas mācīšanās un tekstpratības prasmju attīstīšana tiek īstenota pamatskolas posmā latviešu valodas (5.klase) un angļu valodas (9.klase) stundās, kā arī bioloģijas, vēstures un projekta darba stundās vidusskolas posmā.
Paldies Ventspils kolēģēm par pārdomātu un turpmākā darba ierosmēm piesātinātu programmu, kur līdztekus stundu apmeklējumiem bija iespēja plašāk pārrunāt projektu darba satura nianses un organizēšanas formas. Paldies arī par iespēju iepazīties ar Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas noturīgajām mācību un audzināšanas darba tradīcijām, t.sk. Skolēnu pašpārvaldes aktivitātēm, kā arī Ventspils izglītības pārvaldes Pedagogu atbalsta dienesta sistēmiski organizēto darbu.
Braucienam noslēdzoties, skolotāju pārdomās ieskanējušies vairāki profesionālās kompetences izaicinājumi – Kā efektīvāk varētu izmantot grupu darbu datorikas stundās? Kā saņemt atgriezenisko saiti, izmantojot platformu Mentimeter? Vai nevajadzētu izskatīt iespēju mainīt ģimnāzijā pastāvošo līdzpieeju un līdztekus obligātajiem ZPD skolēniem piedāvāt arī citus projektu īstenošanas veidus (mākslinieciskā jaunrade, brīvprātīgo darbs u.c.)? Kā atrast laiku un organizēt darbu skolotāju mācīšanās grupās? Kā popularizēt lasīšanas procesu skolēnu vidū?
Pozitīvo emociju diena, Skolēnu pašpārvaldes ministrijas, Audzinātāju spēka maize skolēniem, Metodiskā diena, Ceļvedis mentoriem – un vēl dažas idejas, kas brauciena dalībniekiem arī palikušas prātā, jo varētu būt noderīgs papildinājums ģimnāzijas jau īstenoto pasākumu sarakstā.
Esam redzējuši un dzirdējuši daudz, tagad būtu meklējamas iespējas, kā Ventspilī piedzīvoto jēgpilni iedzīvināt ģimnāzijas ikdienā.



Ventspils kolēģu pieredzes apmaiņas vizīte ģimnāzijā
2024.gada 16.aprīlī ģimnāzijā ciemojās Ventspils valstspilsētas pedagogu grupa, pārstāvot Ventspils 3.pamatskolu (direktore Vera Šengelija), Ventspils 2.vidusskolu (direktors Jānis Jēgers, skolotājas Alla Kitajeva, Linda Sokolovska, psiholoģe Svitlana Fedorova,), Ventspils 4.vidusskolu (skolotāja Aiva Belte) un Ventspils 6.vidusskolu (direktore Zanda Bite, skolotājas Inta Cinciusa, Ilze Pinkovska,), kā arī Ventspils izglītības pārvaldes vadītāja Jana Bakalauska kopā ar saviem kolēģiem (Zane Jansone, Liene Polence). Viņiem bija iespēja apmeklēt mūsu pedagogu vadītās mācību stundas, apskatīt ģimnāzijas mācību kabinetus un telpas kopumā. Daudz atzinīgu vārdu par diferencētas pieejas īstenošanu, caurviju prasmes attīstošām aktivitātēm un jēgpilnas atgriezeniskās saites sniegšanas paņēmieniem saņēma mūsu pedagogi: matemātikas skolotājas Olga Rokyitjanskay un Nataļja Jegorova, fizikas skolotāja Raisa Stunžāne, latviešu valodas un literatūras skolotājas Gerda Balode un Iveta Jaunupe.
Pēc stundu apmeklējuma Ventspils kolēģus uzrunāja ģimnāzijas direktors Romans Alijevs. Ģimnāzijas pieredzi par kolēģiem interesējošajām tēmām, kas aptver mācību un audzināšanas darba, kā arī metodiskā darba organizēšanu un koordinēšanu, pastāstīja direktora vietnieces Gaļina Rafaļsone, Inga Balga, Inna Burova un Ineta Īvāne. Kolēģus īpaši ieinteresēja jautājumi par ģimnāzijā izveidoto iekšējo sistēmu, kas formatīvās pieejas jēgpilnas īstenošanas kontekstā attīsta skolēnu mācīšanās motivāciju. Tāpat sarunās aktualizējās gan tēmas par klašu līmeņošanu pēc skolēnu sniegumam, gan ģimnāzijā īstenoto kuratoru pieeju, ko īsi raksturoja viena no klašu kuratorēm Inga Vītuma Brūvere.
Patiess prieks, ka šīs vizītes laikā esam paplašinājuši savu draugu, domubiedru un interesentu loku un saņēmuši aicinājumu atbraukt pieredzes apmaiņā arī uz Ventspili.
Noslēgta sadarbība ar Mārupes Valsts ģimnāziju

2024. gada februāra sākumā noslēgts sadarbības līgums starp Rīgas Valsts klasisko ģimnāziju un Mārupes Valsts ģimnāziju ar mērķi veicināt gan skolotāju, gan arī skolēnu savstarpējo sadarbību izglītības jomā.
Sadarbības līguma ietvaros iecerēts organizēt kopīgus metodiskos un pieredzes apmaiņas pasākumus pedagogiem par izglītības satura īstenošanas aktuāliem jautājumiem, popularizēt pedagogu labās prakses piemērus, kā arī sadarboties izglītības inovāciju izstrādē un ieviešanā. Tāpat sadarbības līgums paredz iespēju īstenot pedagogu apmaiņu, lai nodrošinātu skolēniem aktuālu mācību priekšmetu/ moduļu satura apguvi.
Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas skolēniem ieguvums no noslēgtā sadarbības līguma būs iespēja atklāt savus talantus un spējas kopīgos konkursos, viktorīnās un citos ar mācību satura padziļinātu apguvi saistītās aktivitātēs, kā arī kultūrizglītojošos ārpusstundu pasākumos. Iecerēts stiprināt arī abu izglītības iestāžu Audzēkņu pašpārvalžu savstarpējo sadarbību.
2024. gada 1. martā Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā notika abu izglītības iestāžu vadības komandu sadarbības pasākumu plānošanas saruna, kurā detalizētāk pārrunāta vēl šajā m. g. iecerēto pasākumu norise un iespējamo katra sadarbības partnera ieguldījumi. 2024. gada martā un aprīlī abu ģimnāziju pedagogiem piedāvāta iespēja piedalīties sešos savstarpējas pieredzes apmaiņas pasākumos, savukārt abu ģimnāziju skolēniem iespēja savstarpējas iepazīšanās pieredzes veidošanai satikties četros pasākumos.
Pieredzes apmaiņas vizītes

Konsultatīvā atbalsta dienas

Paldies par atsaucību un Konsultatīvā atbalsta dienu apmeklējumu pedagogiem no Rīgas 74. pamatskolas, Rīgas 33. vidusskolas, Rīgas 34. vidusskolas, Rīgas 80. vidusskolas, Rīgas 86. vidusskolas, Rīgas 89. vidusskolas, Rīgas 92. vidusskolas, Rīgas Ķengaraga vidusskolas, Rīgas Rīnūžu vidusskolas un Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas!